BALTAS NAMAS

Kai architektė Skaidra Mikalajūnienė nutarė suprojektuoti savo šeimai namą, ji vadovavosi karčia savo tėvų patirtimi – vaikai suaugo ir išsikraustė gyventi kas sau, tėvai liko keturių kambarių bute, kurį reikėjo prižiūrėti, mokėti komunalinius mokesčius, o namai vis tiek buvo tušti ir nejaukūs. Dar Skaidra prisiminė, kaip vaikystėje, leisdamasi ar kopdama laiptais į buto antrą aukšta,, vis paslysdavo ar užkliūdavo ant laiptų pakopų ir keletą kartų vos nenusivertė „Turėjau laiptų fobiją”, – sako Skaidra Todėl ji pasistengė, kad jos šeimos namas būtų optimalaus dydžio ir, aišku, vienaaukštis.

P1070840 P1070841

Tuomet jie su vyru Raimondu augino vieną dukrą ir nutarė, kad 120 kv. m namo plotas bus pakankamas šeimos komfortu. Atsisakyta garažo ir katilines (rajone tuo metu dar nebuvo dujų) ir namą nutarta šildyti elektra Veliau gimus jaunėliams broliukui ir sesutei, teko pristatyti dar vieną kambarį. Rekonstrukcija buvo paprasta, kadangi priestatas sumanytas lengvų konstrukcijų ir karkasinis Naujajame vaikų kambaryje buvo įrengtos šildomos grindys, nes vaikai daugiausia laiko praleidžia ant jų.

Namas suprojektuotas klasikinio dvišlaičio stogo konstrukcijos, o kadangi mansardos nėra, vieno aukšto name beveik visose patalpose matyti atidengtos stogo sijos. Statydami namą šeimininkai neišlaidavo – sienų konstrukcija sumūryta iš silikato blokelių, pamatai gręžtiniai, nes rūsio nėra, o fasadus nutarta apkalti plastikinėmis dailylentėmis. Dvišlaitis stogas uždengtas profiliuotos skardos lakštais, suprojektuota nemaža lauko terasa, priešais kurią atsiveria pagrindinis kiemo renginys – lauko baseinas.

Laikui bėgant pasiteisino optimalus namo dydis – kiekvieną namo kertelę užpildo su begaliniu šeimininkės rūpesčiu ir išmone surinktos interjero detalės. Kiekvienam kambariui skirta kokia nors arba net kelios rankų darbo detalės, mat Skaidra, nutarusi, kad name vis dėl to turi dominuoti efemeriškas baltumas, daug baldų perdažė švelnia dramblio kaulo spalva, dekoravo smulkiomis Provanso stiliaus gėlytėmis ar vijoklių lapais Ėmėsi ne tik baldų bet ir sienų puošimo, kol galiausiai viską . visumą sujungė ryžtingas sprendimas – nudažyt, parketą baltai.

Kadangi vaikai jau buvo gerokai pasendinę natūralų parketą, jį reikėjo restauruoti. Norėdama namuose įkurdinti lengvą ir skaidrų Provanso stilių, šeimininkė pati ryžosi įgyvendinti šį sumanymą. Ir jis pavyko – namai nuskaidrėjo (sako, neatsitiktinai žmogui duodamas jo vardas), nušvito baltai. Po to Skaidra savo namams jau rinkosi vien baltas arba beveik baltas spalvas. Taip atsirado ir baltasis pianinas, ir baltoji sofa svetainėje, baltos širmos ir židinio grotelės, o raudonos židinio apdailos plytos taip pat nubalintos. Šviesiai patinuojami buvo ir sienų papuošimai, tarsi persišviečiantys iš po nuo laiko nutrupėjusio tinko. Vienintelis ryškesnis akcentas liko gelsvas vonios kambarys, tačiau šiai patalpai šilumos niekada nebūna per daug.

Beje, kalbant apie balta, iškart ateina mintis ir apie šalta, tačiau to negali pasakyti apie šiuos namus. Plevenantis skaidrumas ir jaukios kaimiškos detalės asocijuojasi su jaukiu nameliu užmiestyje, o įvairūs bobutiški nėriniai grąžina beveik šimtmečiu atgal, kai žmonės niekur neskubėjo ir galėjo atsidėti savo žobiui – puošti namus rankdarbiais, nes tik jie suteikia tos ypatingos šilumos, kurių neatstos jos šiuolaikinėmis technologijomis paremtas komfortas. Idealu, kai šie dalykai papildo vienas kitą, kaip šiame name.

Aušra Narkeliūnienė, architektė.