Žurnalas “Šeimininkė” paprašė parašyti trumpą straipsniuką apie tapetus ir jų panaudojimo galimybes. Štai kas gavosi – gal bus naudinga ir jums.

___________________________________________________

Pirmieji tapetai išpopuliarėjo Renesanso didikų namuose. Jie suteikdavo spalvų kambariui ir tarnavo kaip papildoma šilumos izoliacija. Pirmieji tapetai ne visada buvo klijuojami, kartais jie kabėdavo prie sienos kaip dideli popieriaus lapai. Juos piešė garsūs dailininkai, tokie kaip Albrecht Durer. Jie piešdavo didelius paveikslus arba ornamentus, vėliau panoraminius peizažus.

Sovietų laikais visų namų ir butų sienos buvo klijuojamos tapetais, taip bandyta paslėpti statybininkų dažnai daromą broką: kreivas sienas ir stačiai nesueinančius kampus. Iš tikrųjų, bet kokį nelygumą margi tapetai paslepia idealiai. Tačiau nuo to laiko tapetai daugumai žmonių pradėjo asocijuotis su statybiniu broku.

Po Nepriklausomybės atgavimo pradėjus remontuoti butus ir statyti namus jų buvo drastiškai atsisakyta. O be reikalo, nes gerai parinkti tapetai sukuria nepakartojamą jaukumą. Jie šilti paliesti ir akims malonus jų matinis paviršius ir neakyvus margumas. Man labiausiai patinka tokie tapetai, kurie atrodo tarsi jų raštai nupiešti guašu, nemėgstu vinilinių tapetų, jie atrodo per daug blizgūs, per daug sintetiniai. Be to reikia prisiminti, kad tapetai netinka drėgnoms patalpoms – vonioms, virtuvėms ir ten, kur prastesnė ventiliacija geriau rinktis dažytus paviršius, plyteles ar kitokią sienų dangą.

Yra keli dažniausiai naudojami tapetų derinimo būdai. Pirmas – kokiu nors raštuotu tapetu klijuojama viena arba dvi sienos, o kitos sienos paliekamos vienspalvės.

Antras – kai apatinė sienos dalis (maždaug 1/3) dažoma viena spalva, o likusios 2/3 išklijuojamos pastelinių spalvų smulkaus rašto tapetais.

Trečias – yra madinga derinti tos pačios kolekcijos, bet skirtingų raštų tapetus. Pavyzdžiui, vieną arba kelias kambario sienas išklijuoti dryžuotais, o kitas raštuotais tapetais.

Ketvirtas – moderniems interjerams sukurti pasirenkami modernių tapetų kūrėjų darbai. Vienas iš modernių ir garsių kūrėjų Karim Rashid naudoja labai ryškias stiprias spalvas, pavyzdžiui, juodame fone paišo didžiulius žydrus rutulius, tarpusavyje sujungtus geltona arba pilka juosta. Tokiame interjere gyvenantis žmogus pats turi būti novatoriškas, ekspresyvus, nes kitaip jis jausis ne savo vietoje.

Tapetai, jų spalvos, raštai yra be galo asmeninis dalykas ir jeigu jums kokio nors žmogaus pasirinkimas nepriimtinas – neskubėkite jo kritikuoti. Juk gali būti, kad jo vaikystės kambaryje buvo panašus stilius ir jam tas pasirinkimas reiškia jaukumą ir ramybę. Kas man atrodo kičas, galbūt kitam labai miela. Anksčiau aš buvau labiau kategoriška interjero atžvilgiu, o dabar supratau, kad reikia kurti tai, kas žmogų daro laimingą (net jeigu tai ir kičas). Šiuo metu daugelio žmonių gyvenimas pilnas įtampos ir nežinios dėl rytojaus, todėl bet kokios interjero detalės, kurios padeda jam nusiraminti – ar tai būtų ružavi tapetai, ar pagalvėlės su kačiukais – yra teigiama ir pateisinama.

—————

Paveiksliukai imti iš “Designers guild” ir “Karim Rashid” interneto puslapių.