Dauguma žmonių paklausti apie jų namų stilių, pasakys, kad jie mėgsta eklektiką, turėdami omenyje tai, kad jie mėgsta po truputį iš kiekvieno stiliaus. Pasirinkite eklektiką, jeigu negalite apsispręsti dėl vieno interjero stiliaus. Šis įdomus baldų ir aksesuarų mišinys jau kurį laiką užvaldęs kolekcionierių ir interjero dekoruotojų širdis. Gal atėjo laikas ir jums išbandyti eklektiką savo namuose?

Eklektišką interjerą sudaro elementai iš įvairių dekoro stilių, įvairių laikotarpių, įvairių šaltinių. Tačiau visi interjero elementai susieti į harmoningą visumą, suderinti tarpusavyje bendra tema arba būdingo tam tikro komponento pagalba. Tai jokiu būdu ne atsitiktinių daiktų kokteilis, bet tikslingas, suplanuotas elementų pasirinkimas, siekiant sudaryti gaivų, avangardizmą įspūdį.

Eklektiškas kambarys apstatomas baldais, kuriuos sieja spalva, audinio piešinys, dydis, tekstūra, danga arba forma. Ieškokite baldų antikvarinėse, dėvėtų baldų krautuvėse, taip pat modernių baldų salonuose. Venkite pirkti baldų komplektus, verčiau pasirinkite labiausiai patikusį daiktą iš komplekto. Išraityta prancūziška sofa gali stovėti poroje su modernia geometrinių formų kušete, jeigu abiejų šių baldų apmušalo medžiaga kažkuo gimininga ar panašios kilmės ir spalvos dera kartu. Apmušalai derinami tarpusavyje, tačiau anaiptol jie neturi būti nuobodūs. Naudokite įdomius raštus, užtenka, kad jie turėtų nors vieną bendrą spalvą, baldus papildykite smagiom detalėm: kutosais, karoliukais, siuvinėtom pagalvėlėm.

Vienas šio stiliaus ypatumų yra tas, kad jis kuriamas ilgą laikotarpį. Nesitikėkite pamatyti išbaigtą kompozicinį derinį po pirmos kelionės į baldų parduotuvę. Jūsų baldai ir detalės atkeliaus iš įvairių šaltinių, daiktai bus įtakoti Jūsų išgyvenimų, kelionių, įvykių. Laikui bėgant atsibodusius objektus keis naujai įsigyti, įdomesni, vertingesni. Svarbiausia nebijoti rizikuoti, nekopijuoti žurnalo nuotraukoje matyto vaizdo. Pasirinkite, kas jums prie širdies, kas žavi, ir per daug negalvokite ar tai tiks prie Jūsų sofos ar fotelio. Juk eklektiško interjero tema yra “Jūsų asmenybė”, kas jums patinka, tas ir dera. Pripildykite erdvę daiktais, kurie Jus žavi, kurie patinka asmeniškai jums, ir nesukite sau galvos dėl kituose stiliuose minimų harmonijos reikalavimų. Pasistenkite kad visi šie daiktai turėtų išliekamąją vertę.

Nebijokite laužyti taisyklių, keisti objektų paskirtį. Pavyzdžiui, žurnalinio stalelio funkcijas gali atlikti senovinė skrynia. Vietoj lentynų spintos įrenkite per visą kambario perimetrą palubėje nusidriekusią lentyną, ant jos sudėkite knygas, šiuolaikiškas vazas, antikvarinius meno dirbinius. Knygas paremkite senoviškais buteliais ir skardinėmis, juos pripildę akmenėliais ar monetomis.

Svarbiu eklektikos elementu tampa kontrastas. Kontrasto siekiama spalvose, tekstūrose, detalių derinime. Antikvarinių objektų ne per daug, jie derinami su šiuolaikine aplinka. Kontrastuojančių baldų stilius turi skirti mažiausiai šimtmetis, baldų likučiai iš keleto dešimtmečių nesudarys reikiamo kontrasto. Šiurkštūs audiniai maišomi su elegantiškomis tekstilėmis, dėvėti paviršiai šalia tobulai išdirbtų, tradiciniai elementai šalia šiuolaikiškų. Interjerą puošia panašių objektų kolekcijos, unikalūs daiktai, dirbiniai atvežti iš tolimų pasaulio kraštų.

Įvairių paviršių panaudojimas sustiprina eklekcionizmo dvasią kambaryje. Pavyzdžiui, pilkos sienos fonas išryškina modernios sidabrinės statulos siluetą, kuri dailiai kontrastuoja šalia senoviško gobeleno. Mažiau formaliam, provincialiam įspūdžiui sudaryti kartu derinkite šiandienos liaudies meistrų pagamintas medines kėdes su 19 a. Provanso stiliaus raižyta dviejų durų spinta, suolą ar sofą uždenkite meksikietišku vilnoniu užtiesalu, stalą – lietuviška linine staltiese. Kontrastuokite, bet nepaleiskite vadelių iš rankų; kad ir labai skirtingi elementai, jie turi gerai derėti kartu.

Norint išvengti daiktų sandėlio įspūdžio, daugiau orientuokitės į stambius akcentus, o smulkius aksesuarus naudokite saikingai, juos grupuokite. Kambaryje sukurkite vizualinį centrą, juo gali būti įspūdingas paveikslas ant sienos, įmantrus šviestuvas, antikvarinė raižyta medinė širma. Pritraukdamas dėmesį vizualinis centras padės išvengti chaoso jausmo, o jau vėliau žvilgsnis nukryps link kitų kambario lobių.

Naudojamų spalvų paletė labai įvairi, tačiau kaip taisyklė, neutralios spalvos yra labai svarbios sienų arba didelių baldų pasirinkime. Šiam tikslui tinka balti, kreminiai, pilki, rusvi, kakavos, jūros kriauklės, žalsvi atspalviai, juoda spalva. Pasirenkant akcentus, užuolaidas ir mažesnių baldų apmušalus, pasidairykite į egzotiškas gėles, indiško sario audinius. Jūsų akį patrauks turtinga kiniško drakono oranžinė, aguonos žiedlapių raudona ir aviečių spalva, samanų žaluma, pilkšvai-melsva vaivorų uogų spalva. Neutralios, baltos ir natūralaus medžio spalvos naudojamos ne tik fone, bet ir detalėse. Jeigu neabejojate, kad nesuklysite, ryžkitės ryškiai spalvai ir sienose.

Eklekcionizmas reprezentuoja kūrybingumą, inovaciškumą. Tai individą atspindintis interjeras, lengvai priimantis pokyčius, asmenines užgaidas. Eklektiška aplinka gali gimti tiek mažose, tiek milžiniškose patalpose. Čia gali išvis nebūti valgomojo, svetainei skirtas tik miegamojo kampas. Arba svetainės motyvas gali nusidriekti per keletą kambarių, sukuriant vis kitokio krašto egzotišką aurą.

Eklektikos sūkuryje nenustebkite atradę savyje nežabotą kūrybingumą ir polėkį. Džiaukitės visų Jus supančių spalvų bei stilių darna ir nepamirškite palikti vietos iš įvairių pasaulio kraštų nuolatos atkeliaujančioms detalėms.

______________________

Atgal į testą